تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان صنایع‌دستی در بندرعباس

تجلیل از هنرمندان و صنعتگران باستانی بندرعباس*

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان در آیین تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی گفت: اجازه ساخت هیچ مرکز گردشگری بدون کیوسک را نمی دهیم.

تجلیل از هنرمندان و صنعتگران باستانی بندرعباس*

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، مراسم باشکوه روز جهانی صنایع دستی در تالار فردوسی شهرداری بندرعباس برگزار شد.

در این مراسم احسان کامرانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری با اشاره به اینکه استان هرمزگان در زمینه صنایع دستی، گردشگری، دریا، اقتصاد دریایی و … دارای قابلیت های منحصر به فردی است، گفت: با جسارت تمام می توانم بگویم که هیچ استانی در کشور وجود ندارد که این قابلیت ها را در کنار هم داشته باشد. اگر بخواهیم در حوزه صنایع دستی وارد بازار جهانی شویم باید در حوزه برندسازی فعالیت و کار بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به خالی بودن فضای اقتصاد هنر در دانشگاه ها گفت: ما در دانشگاه های خود اقتصاد هنر نداریم، پس چه خوب است که در دانشگاه هرمزگان دوره ای تحت عنوان اقتصاد هنر راه اندازی کنیم تا هنرمندانی که در این حوزه فعالیت می کنند. صنایع دستی می تواند به صورت آکادمیک در این زمینه فعالیت کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اضافه کرد: باید هنرمندان را به سمت دانشگاه ها سوق دهیم و همچنین دانشگاه ها پای کار بیایند و امیدوارم روزی برسد که هنر استان هرمزگان در سطح جهانی شهرت پیدا کند. مرحله. حوزه.

محمد محسنی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به عملکرد حوزه صنایع دستی گفت: هنرمندان استان بیش از 76 اثر از مهر ملی اصالت صنایع دستی شامل 23 اثر را به دست آوردند. این آثار سال گذشته نشان ملی اصالت را دریافت کردند. سه هنر دستی از استان مهر نیز نشان اصالت بین المللی صنایع دستی را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه اصل توجه بین المللی و ملی را به دست صنعتگران استان تثبیت کرده ایم، ادامه داد: در این راستا و برای اولین بار هنر قایق سازی در ایران که زادگاه ماست، ظهور کرد. از استان هرمزگان سال گذشته در نمایشگاه شیکاگو به نمایش درآمد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: پیوند همه عرصه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، خاستگاه تاریخی و هویت جهان، صنایع دستی است و صنایع دستی هستند که هویت ملت ها را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی همان صنایع دستی اصیل است، افزود: میراث گذشته ما بدون تراش مکانیکی و با ابزار دستی و چکش کاری روی سنگ ساخته شده است.

محسنی با تاکید بر اینکه گردشگری بدون صنایع دستی معنایی ندارد، ادامه داد: تا زمانی که من در این اداره دولتی هستم اجازه ساخت هیچ مرکز گردشگری بدون کیوسک و تابلوهای صنایع دستی را نخواهیم داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: هر آنچه به ثمر رسیده حاصل نگرش مثبت هنرمندان و صنعتگران و تلاش تشکل های تعاونی و هم افزایی مانند استان، شهرداری، شورای شهر و… است. برای تسهیل در مسیر خدمت رسانی و کمک رسانی در حوزه صنایع دستی است که امیدواریم بتوانیم آن را طی کنیم.

وی در پایان نوید خوبی به هنرمندان صنایع دستی استان داد و گفت: بنا به دستور صریح استاندار، مکانی که چندین دهه در استان هرمزگان به آن صنایع دستی می گفتند و به هر دلیل دیگری مورد استفاده قرار می گرفت و آن حق با اداره کل میراث فرهنگی استان بود و به اطلاع شما می رساند که در آنجا مرکز کریمه و درشان و مکانی برای صنایع دستی ایجاد می شود.

مهدی نوبانی شهردار شهرداری بندرعباس، علی کمالی زاده رئیس مرکز نوآوری و فناوری های نوین شهرداری بندرعباس، ژاله نکرو رئیس انجمن صنایع دستی و گردشگری اتاق بازرگانی منطقه، مرتضی نصوحی رئیس پژوهشگاه ، خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان، رئیس انجمن بانوان کسب و کار استان هرمزگان از سخنرانان این مراسم هستند.

در پایان این مراسم از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی تجلیل شد.

منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/4257006/%D8%AA%D8%AC%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%B9%E2%80%8C%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3