چین، آمریکا را به اقدامات موثر تهدید کرد

شبکه سی ان ان روز دوشنبه گزارش داد که نانسی پلوسی رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا به رغم برخی گمانه‌زنی‌ها درباره حذف تایوان از فهرست مقاصد سفر آسیایی کنونی خود، قصد دارد از این جزیره دیدار کند.

هم زمان با آغاز سفر آسیایی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پایگاه خبری «تایوان تایمز» نیز امروز (دوشنبه) به نقل از برخی منابع نوشت: برخی گزارش ها حاکی است که پلوسی از طریق فیلیپین به جزیره تایوان سفر خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: اگر پلوسی از تایوان بازدید کند، این یک دخالت فاحش در سیاست داخلی چین خواهد بود و عواقب بسیار جدی خواهد داشت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین، سفر پلوسی به تایوان وضعیت در تنگه تایوان را بی‌ثبات می‌کند و ضربه‌ای به روابط چین و آمریکا وارد می‌کند، چین قطعاً اقدامات متقابل قاطع و مؤثری را انجام خواهد داد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه  شب گفت: در صورت سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مقامات چینی اقدامات قدرت موثری را انجام خواهند داد.

بلینکن تصریح کرد: اگر پلوسی تصمیم بگیرد از تایوان بازدید نماید و چین سعی کند بحران ایجاد کرده یا تنش ها را افزایش دهد، تبعات آن کاملا بر عهده پکن خواهد بود.

لیجیان همچنین تاکید کرد که در صورت سفر پلوسی به تایوان، ارتش آزادیبخش خلق چین عقب نخواهد نشست و کاری انجام نخواهد داد.

وی مدعی شد: ما از چین انتظار داریم در صورت سفر  پلوسی به تایوان، به صورت مسوولانه عمل کند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84841519/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در حاشیه دهمین کنفرانس بازنگری ان پی تی در سازمان ملل مدعی شد اگر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  تصمیم به سفر به تایوان بگیرد و چین بحران ایجاد کند، مسوولیت آن کاملا بر عهده پکن خواهد بود.